





Društvo osoba s invaliditetom od početka 2025. godine provodi dvogodišnji program usmjeren neformalnim njegovateljima starijih osoba pod nazivom „Podrška na svakom koraku“, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike u iznosu od 20.000,00 eura godišnje.
Cilj programa je pružanje sveobuhvatnije pomoći i podrške neformalnim njegovateljima starijih osoba, smanjujući njihovu socijalnu izolaciju, unaprjeđujući mentalno zdravlje i kvalitetu života obje skupine. Neformalni njegovatelji su osobe u društvenom okruženju starije osobe koje skrbe o njezinim potrebama, a nisu zaposlene kao profesionalni radnici na poslovima drugotrajne skrbi.
Program djeluje u više smjerova kroz slijedeće aktivnosti: pravovremeno informiranje i pravno savjetovanje vezano uz prava starijih osoba, savjetovanje i psihološka podrška, informiranje i edukacija o rizicima i izazovima s kojima se suočavaju obje skupine te najam ortopedskih i medicinskih pomagala prema raspoloživosti Programa.
Planirano je uključiti najmanje 40 neformalnih njegovatelja i isto toliko starijih osoba o kojima skrbe u programske aktivnosti, a dosad je uključeno 10-ak neformalnih njegovatelja i 10-ak starijih osoba. Ovim putem se ujedno pozivaju svi zainteresirani da se uključe kako bi podrška došla do onih kojima je zaista najpotrebnija.
S ponosom privodimo kraju drugu godinu trogodišnjeg programa RAST – Razvoj, Aktivnosti, Socijalizacija, Tolerancija, koji osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama omogućuje aktivno sudjelovanje u planiranju i provedbi raznovrsnih aktivnosti prilagođenih njihovim interesima i potrebama.
Tijekom ove godine, nastavili smo s bogatim nizom sadržaja koji uključuju: kreativne radionice, psihološke radionice, proslave rođendana, odlaske u kino i kazalište, izlete i druženja, radionice svakodnevnih vještina, obilježavanje važnijih datuma, Pub kviz…
U posljednja četiri mjeseca posebno nas raduje uspješna suradnja s Odsjekom za sestrinstvo Sveučilišta Sjever, čije su volonterke svojim nesebičnim doprinosom omogućile da uključimo veći broj korisnika u aktivnosti. Hvala im na entuzijazmu, toplini i pomoći!
Radujemo se novim susretima i nastavku zajedničkog rasta u trećoj, završnoj godini programa!
Program se financira sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.
Više o održanoj konferenciji možete pročitati na linku ispod!
https://www.varazdinske-vijesti.hr/drustvo/drustvo-osoba-s-invaliditetom-varazdin-zapocelo-projekt-odmor-od-skrbi-varazdinska-zupanija-92990?fbclid=IwY2xjawLYkfpleHRuA2FlbQIxMQBicmlkETA4SFJXSnA1a2ljYU9SU0FLAR4V3jxXOan7SAFaHfTdvfStzlIg1hSsBuxOsuB0TesBi3cJwCig6Jb_-blvww_aem_F48tA1-0y6VnORicceO7yg
S krajem 2024. godine završio je i jednogodišnji projekt Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih “Budi NE-ovisan”. Tijekom provedbe održavane su edukacije o problematici ovisnosti i grupe podrške za mlade, a organizirani su izleti, odlasci u kino i na predstave. Organizirana je predstava Teatra Tirena kod partnera u projektu, Centra za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar. Organizirana su 2 izleta u Sloveniju, na Pot med krošnjami i na Advent u Celju te izlet u Đurđevac. Tiskani su i distribuirani letci i brošure o ovisnostima. Završne aktivnosti odnosile su se na promociju projekta širem građanstvu i stručnjacima te se tako projekt i njegove aktivnosti i rezultati, kao i anketa koja se provodila, promovirao na skupu Udruge socijalnih radnika Varaždinske županije te je održan Okrugli stol na temu Pojavnosti ovisnosti kod mladih.