Novosti

PROJEKT “ODMOR OD SKRBI – VARAŽDINSKA ŽUPANIJA” JE U TIJEKU!

PROJEKT “ODMOR OD SKRBI – VARAŽDINSKA ŽUPANIJA” JE U TIJEKU!
Od 16. travnja uspješno provodimo projekt „Odmor od skrbi – Varaždinska županija“, kojim se roditeljima njegovateljima i njegovateljima osoba s invaliditetom omogućuje prijeko potreban predah.
Kroz ovaj projekt pružamo uslugu privremenog preuzimanja skrbi za dijete ili osobu o kojoj naši korisnici svakodnevno brinu – bilo u njihovom domu, bilo kroz četverosatno dežurstvo u prostorijama naše udruge. Na fotografijama možete vidjeti djelić atmosfere i neke od naših korisnika te kako provedba projekta izgleda u praksi.
Projekt je financiran sredstvima iz Europskog socijalnog fonda plus.

Održano predavanje za članove DOSI Varaždin o sigurnosti u prometu

U sklopu projekta “OSIguran put za sve”, koji financira Zaklada za prevenciju kriminaliteta Sveti Mihael, održano je edukativno predavanje na temu sigurnog kretanja osoba s invaliditetom u prometu. Sudionicima su osigurani reflektirajući prsluci kako bi bili vidljiviji u prometu.
Predavanje je proveo policijski službenik Dražen Serini, PU Varaždinska, koji je prisutnima – osobama s invaliditetom – pružio korisne informacije i savjete o pravilnom i sigurnom kretanju u invalidskim i elektromotornim kolicima u prometnom okruženju.
Sudionici su imali priliku postavljati pitanja i kroz primjere iz stvarnog života saznati kako se što sigurnije kretati u prometu, kako prepoznati rizične situacije i na koji način komunicirati s ostalim sudionicima u prometu.
Zahvaljujemo se gospodinu Seriniju na stručnom i pristupačnom izlaganju te svim sudionicima na aktivnom sudjelovanju.
Projekt “OSIguran put za sve” ima za cilj povećanje sigurnosti i samostalnosti osoba s invaliditetom u svakodnevnom kretanju te podizanje svijesti javnosti o njihovim pravima i potrebama u prometu.

NOVI DVOGODIŠNJI PROGRAM DOSI VARAŽDIN NAMIJENJEN NEFORMALNIM NJEGOVATELJIMA STARIJIH OSOBA

Društvo osoba s invaliditetom od početka 2025. godine provodi dvogodišnji program usmjeren neformalnim njegovateljima starijih osoba pod nazivom „Podrška na svakom koraku“, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike u iznosu od 20.000,00 eura godišnje.

Cilj programa je pružanje sveobuhvatnije pomoći i podrške neformalnim njegovateljima starijih osoba, smanjujući njihovu socijalnu izolaciju, unaprjeđujući mentalno zdravlje i kvalitetu života obje skupine. Neformalni njegovatelji su osobe u društvenom okruženju starije osobe koje skrbe o njezinim potrebama, a nisu zaposlene kao profesionalni radnici na poslovima drugotrajne skrbi.

Program djeluje u više smjerova kroz slijedeće aktivnosti: pravovremeno informiranje i pravno savjetovanje vezano uz prava starijih osoba, savjetovanje i psihološka podrška, informiranje i edukacija o rizicima i izazovima s kojima se suočavaju obje skupine te najam ortopedskih i medicinskih pomagala prema raspoloživosti Programa.

Planirano je uključiti najmanje 40 neformalnih njegovatelja i isto toliko starijih osoba o kojima skrbe u programske aktivnosti, a dosad  je uključeno 10-ak neformalnih njegovatelja i 10-ak starijih osoba. Ovim putem se ujedno pozivaju svi zainteresirani da se uključe kako bi podrška došla do onih kojima je zaista najpotrebnija.

Završava druga godina programa RAST

S ponosom privodimo kraju drugu godinu trogodišnjeg programa RAST – Razvoj, Aktivnosti, Socijalizacija, Tolerancija, koji osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama omogućuje aktivno sudjelovanje u planiranju i provedbi raznovrsnih aktivnosti prilagođenih njihovim interesima i potrebama.

Tijekom ove godine, nastavili smo s bogatim nizom sadržaja koji uključuju: kreativne radionice, psihološke radionice, proslave rođendana, odlaske u kino i kazalište,  izlete i druženja, radionice svakodnevnih vještina, obilježavanje važnijih datuma, Pub kviz…

U posljednja četiri mjeseca posebno nas raduje uspješna suradnja s Odsjekom za sestrinstvo Sveučilišta Sjever, čije su volonterke svojim nesebičnim doprinosom omogućile da uključimo veći broj korisnika u aktivnosti. Hvala im na entuzijazmu, toplini i pomoći!

Radujemo se novim susretima i nastavku zajedničkog rasta u trećoj, završnoj godini programa!

Program se financira sredstvima Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

 

ODOBREN PROJEKT “ODMOR OD SKRBI – VARAŽDINSKA ŽUPANIJA

Društvu osoba s invaliditetom je odobren projekt “Odmor od skrbi – Varaždinska županija”, koji će se financirati sredstvima Fonda ESF+.
Projekt je usmjeren na pružanje podrške osobama koje imaju priznato pravo na status roditelja njegovatelja, a čija djeca ne ostvaruju pravo na osobnog asistenta i ne koriste uslugu poludnevnog boravka. Cilj projekta je omogućiti roditeljima zasluženi odmor, uz osiguranu pomoć, podršku i organizirane aktivnosti slobodnog vremena roditelja (psihološka pomoć i podrška, izleti, odlasci u kino i kazalište, korištenje usluga Gradskih bazena Varaždin…).
Za više informacija o uključivanju u projekt, slobodno nam se obratite putem poruke, na e-mail [email protected] ili nas kontaktirajte telefonom na broj 042/214-393.
https://esf.hr/esfplus/uruceno-35-ugovora-iz-poziva-inovativne-socijalne-usluge-odmor-od-skrbi/?fbclid=IwY2xjawLYkVBleHRuA2FlbQIxMQBicmlkETA4SFJXSnA1a2ljYU9SU0FLAR72DZ2IorD-_GhDYMftbXFCZToTlGGI16jBfEThKqbtL3CCVhPluYA2hkz_bA_aem_s32BdkW4piCZR_vWqhzCOA

Psihološke radionice – “RAST – Razvoj, Aktivnosti, Socijalizacija, Tolerancija”

Počeo je novi ciklus psiholoških radionica koje se financiraju putem trogodišnjeg programa „RAST – Razvoj, Aktivnosti, Socijalizacija, Tolerancija“! Cilj radionica je pružiti podršku u razvoju emocionalne i psihološke otpornosti, poboljšanju mentalnog zdravlja te unapređenju socijalnih vještina uključenih.
Kroz seriju interaktivnih sesija radit će se na temama poput: upravljanje stresom, razvijanje socijalnih vještina, osvježavanje emocionalne ravnoteže, izgradnja samopouzdanja i samopoštovanja, a teme će predlagati i sami članovi prema vlastiti potrebama i željama.
Radionice financira Ministarstvo demografije, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Budi NE-ovisan

S krajem 2024. godine završio je i jednogodišnji projekt Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih “Budi NE-ovisan”. Tijekom provedbe održavane su edukacije o problematici ovisnosti i grupe podrške za mlade, a organizirani su izleti, odlasci u kino i na predstave. Organizirana je predstava Teatra Tirena kod partnera u projektu, Centra za odgoj i obrazovanje Tomislav Špoljar. Organizirana su 2 izleta u Sloveniju, na Pot med krošnjami i na Advent u Celju te izlet u Đurđevac. Tiskani su i distribuirani letci i brošure o ovisnostima. Završne aktivnosti odnosile su se na promociju projekta širem građanstvu i stručnjacima te se tako projekt i njegove aktivnosti i rezultati, kao i anketa koja se provodila, promovirao na skupu Udruge socijalnih radnika Varaždinske županije te je održan Okrugli stol na temu Pojavnosti ovisnosti kod mladih.